Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... somaj pt angajat perioada determinata cu 1/2 norma?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

somaj pt angajat perioada determinata cu 1/2 norma?

Buna dimineata!
Am fost angajata pe perioada determinata 6 luni, 6 luni, respectiv 12 luni (cumulat 2 ani) , 1.04.2007-1.04.2009 la o institutie. In acest timp am fost si studenta. Intrebarile mele sunt :
1.Am dreptul la somaj pentru perioada lucrata,daca am fost incadrata in munca pe perioada determinata, dar si cu 1/2 norma? Daca da, ce suma ar trebui sa primesc? Tot 75% din salariul min brut sau alta suma in functie si de faptul ca am fost angajata cu 1/2 norma?
2. Pot primi somaj daca urmez o forma de invatamant? (facultate-ultimul an)

Va multumesc!
Nu puteti beneficia de somaj daca sunteti studenta, dar puteti beneficia de bursa.
Buna ziua, veti putea beneficia de somaj, la alegere:
A. Fie somer provenit din munca, daca vi s-a desfacut contractul de munca din motive neimputabile dvs sau prin expirarea duratei determinate a contractului, iar in acest caz ar trebui sa va depuneti actele pana la data de 01.05.2009, pentru a avea continuitate
Pentru persoanele încadrate cu contract individual de muncă cu timp parţial, stagiul de cotizare se stabileşte proporţional cu timpul efectiv lucrat, prin cumularea stagiilor realizate în baza contractelor individuale de muncă cu timp parţial
B. Fie ca absolvent, care într-o perioadă de 60 de zile de la absolvire nu au reuşit să se încadreze în muncă potrivit pregătirii profesionale; Aceasta presupune ca dupa examenul de licenta, in termen de 60 de zile, sa va inscrieti la ALOFM ca persoana aflata in cautarea unui loc de munca, urmand ca, in cazul in care in aceste 60 de zile nu gasiti un loc de munca sa cereti la expirarea acestui termen acordarea indemnizatiei.
Daca eu am lucrat in timpul facultatii si inca mai sunt studenta, ma pot incadra la conditiile de acordare a indemnizatiei din grupa A? ("prin expirarea duratei determinate a contractului")
Si daca da, in termen de 30 zile trebuie sa se depuna actele? (intreb asta pt ca mai este un coleg caruia i-a expirat cim in 10.04...si prin deducere inteleg ca trebuie sa depuna actele pana pe 10.05- sper sa nu fi inteles gresit.)

Va multumesc!
Daca sunteti inca studenta nu puteti beneficia de somaj sub nici o forma.
Veti putea beneficia de somaj doar dupa absolvirea facultatii, in conditiile spuse de 'pakos'
Este vorba de doua situatii diferite. In cazul A veti beneficia de somaj, avand calitatea de somer provenit din munca. Nu importa in acest caz ca sunteti studenta sau nu. Da, puteti beneficia de indemnizatie de somaj. Daca depuneti dosarul pentru indemnizatie in termen de 30 de zile de la incetarea raporturilor de munca, veti beneficia de indemnizatie incepand cu ziua urmatoare incetarii. Daca veti depune dosarul ulterior celor 30 de zile calendaristice, veti beneficia de indemnizatie incepand cu data depunerii dosarului.
In cazul B, intr-adevar, in momentul in care urmati o forma de invatamant nu mai beneficiati de indemnizatie. Cred ca v-am clarificat.